הסתבכתם בפשיטת רגל או הוצאות לפועל? חשבתם לקחת משכנתא חוץ בנקאית כדי לפתור את הבעיה ולהבריא פיננסית, לפני שחוזרים לבנק?

שמי מרטין בוקסדורף ואני עוסק בהליך שנקרא ״הבראה פיננסית״. הכוונה היא לקחת משכנתא חוץ בנקאית לתקופה קצרה כדי לפתור את הבעיה ואז לחזור לבנק. המטרה במשכנתא חוץ בנקאית היא תמיד לקחת את הכסף לתקופה הכי קצרה שניתן.

אני חייב לספר לכם משהו. בארצות הברית למשל, כמו במדינות רבות בעולם אנשים שיש להם דירה או יש באפשרותם לשעבד דירה- לעולם לא מגיעים להליכי חדלות פירעון או פשיטת רגל. זה פשוט לא קיים. 

פונים לאנשים שעוסקים ההבראה פיננסית, כאשר המטרה היא לבדוק את השאלות הבאות:

1. האם אפשר לקחת משכנתא חוץ בנקאית לתקופה קצרה? הרבה אנשים מניחים שהתשובה היא אוטומטית כן. אני שומע אנשים: "יש לי בית שעולה 1.5 מה הבעיה לקבל משכנתא חוץ בנקאית."

אז אני רוצה להסביר לכם שהחברות החוץ בנקאיות לא נותנות משכנתא אוטומטית. הם גם מבחינתם רוצים לדעת שהאדם שלוקח את המשכנתא, יוכל לעמוד בתשלומים שלה ויוכל להחזיר אותה לבנק כאשר תיגמר התקופה.

2. האם זה הגיוני במקרה הזה לקחת משכנתא חוץ בנקאית? תראו, זה נכון שאנשים שמגיעים למצב שצריכים משכנתא חוץ בנקאית, הם מראש אנשים שנמצאים בבעיה, אבל אני לא רוצה להכניס אנשים למצבים עוד יותר רעים.

אם למשל אדם נכנס עכשיו להגבלה חמורה, אני מחשב את זה ויודע שהוא יוכל לקחת משכנתא בבנק רק בעוד ארבעה שנים בערך. כמובן שאין כאן שום טעם לקחת משכנתא חוץ בנקאית קצרה, זה פשוט לא יעזור בכלום.

3. האם תוכלו לעמוד בתשלומים של אותה משכנתא חוץ בנקאית? תראו משכנתא חוץ בנקאית היא עסק יקר. זה נכון שאפשר לשלם את המשכנתא כולה רק בסוף, אבל עדיין מדובר בהרבה מאוד כסף. האם בכלל תוכלו לשלם את התשלומים?

4. האם תוכלו להחזיר את אותה משכנתא חוץ בנקאית לאחד הבנקים? למשל אדם שמרוויח 8000 שקלים בחודש,

רק כדי להבהיר את הדברים. לא כל מקרה של אדם שנמצא במצב כלכלי מורכב ויש לו נכס, מתאים למשכנתא חוץ בנקאית.  אם יגיע למשכנתא של 800 אלף שקלים, אני כבר יודע שהוא לא יוכל להחזיר אותה. אני בטוח שהבנק ל יאשר אותה, לכן מבחינתי זה לא רלוונטי.

אני רוצה לתת לכם דוגמה שאני נתקל בה הרבה פעמים. מתקשר בחור ומספר שיש לו בית שעולה 1.9 מיליון שקלים. 

יש לו משכנתא מאחד הבנקים בגובה 1.2 מיליון שקלים והוא צריך עוד 300 אלף כדי לסגור חובות. 

עכשיו תחשבו יחד איתי: הוא ייקח עוד 300 אלף חוץ בנקאי בריבית גבוהה. יגיע למשכנתא של 1.5 מיליון שקלים ואחרי שנה או שנתיים יצטרך למחזר לבנק משכנתא של 1.5 מיליון שקלים. 

כולנו מבינים שאדם עם היסטוריה של בעיות, לא יקבל משכנתא כזו. אני המלצתי לו בחום לא לקחת משכנתאות אלא למכור בית או לחפש פיתרון אחר. 

הוא ניתק בכעס. אחרי חודש, הוא התקשר להגיד: גוף אחר נתן לו משכנתא חוץ בנקאית. הוא התקשר להגיד שאני לא מבין כלום. 

"אבל בן אדם, איך תחזיר את הכסף? על זה לא טרחו לדבר איתו. חבל. "

אם אתם נמצאים במצב כלכלי מורכב, אני אשמח להיות האיש שבונה איתכם תוכנית כלכלית ליציאה מהבוץ. 

מרטין בוקסדורף – 0508116397 או maratbok@gmail.com

צרו איתנו קשר עוד היום

פוסטים אחרונים בבלוג